0
0

Ксилітол (Xylitol,ксиліт),

Ксилітол або ксиліт (Xylitol): користь для здоров'я та потенційні побічні ефекти.

Ксилитол - це природно сформований цукровий спирт, що використовується по всьому світу як низькокалорійний підсолоджувач, клінічно довів свою здатність боротися з утворенням порожнин карієсу в зубах і сприяти запобіганню утворення карієсу та періодонтиту.

Ксилітол зустрічається у волокнистих овочах і фруктах, кукурудзяних качанах і деревах твердих порід, наприклад, березі. Людський організм виробляє до 15 г (близько чотирьох чайних ложок) ксилітолу щодня. Він виглядає і на смак відчувається як звичайний цукор (цукроза), але калорій у ньому на 40%, а вуглеводів – на 75% менше, ніж у цукрі. Крім того, ксилітол погано перетворюється на жир і майже не впливає на рівень інсуліну, завдяки чому є чудовою альтернативою для діабетиків, культуристів та людей, які сидять на дієті. Ксилитол також вважається безпечним для вагітних жінок, які годують матерів, дітей різного віку.Ксилітолом можна замінювати цукор при приготуванні їжі, включаючи випічку (за винятком випадків, коли цукор потрібен для підйому дріжджів), а також напоїв, застосовуючи його як підсолоджувач. Його також включають до складу жувальних гумок, льодяників, цукерок, зубних паст, рідин для полоскання рота та спреїв для носа.

Як діє ксилітол?

Вживання цукру призводить до карієсу, утворюючи в роті кислотне середовище. Кислоти вимивають мінеральні речовини із зубної емалі, послаблюючи її та роблячи її більш уразливою для бактерій, що призводить до карієсу або подальшої демінералізації емалі. Зазвичай, слина обмиває ротову порожнину лужним розчином, який знешкоджує кислоти і відновлює мінеральний склад зубів. Слина, також, змиває залишки їжі та допомагає при травленні. Однак коли слина через надмірну кількість цукру наповнюється кислотами, бактерії, що живуть у роті, беруть гору. Ці бактерії у поєднанні з вуглеводними відходами причіплюються до зубів та язика. Таким чином, кислоти залишаються поблизу зубів, руйнуючи зубну емаль.

Ксилитол не здатний до бродіння, і бактерії не можуть перетворювати його на кислоту. В результаті ксилітол допомагає відновлювати в роті природний кислотно-лужний баланс. Це лужне середовище знижує тривалість дії кислот на зуби, а також позбавляє бактерії джерела живлення.

Ефект ксилітолу.

Ксилитол вирішує безліч важливих завдань підтримки здоров'я порожнини рота і організму загалом. Серед них – такі:

1) антибактеріальні властивості ксилітолу допомагають запобігати карієсу, пригнічуючи бактерії, особливо Streptococcus mutans (бактерію, що живе в порожнині рота, чия діяльність призводить до утворення порожнин у зубах), не дозволяючи їй затримуватися на зубах і тим самим перешкоджаючи утворенню зубного нальоту;

2) регулярний прийом ксилітолу матерями знижує кількість бактерій Streptococcus mutans, що передаються дітям, на 80% у перші два роки їхнього життя;

3) ксилітол сприяє засвоєнню зубною емаллю мінералів, що зміцнює її;

4) постійний прийом невеликих доз ксилітолу стимулює вироблення слини та посилює її захисні властивості. Збільшення вироблення слини особливо важливо для людей, які страждають на сухість у роті (ксеростомією) через хворобу, старіння або побічні ефекти від ліків;

5) прийом ксилітолу як допоміжний засіб при лікуванні зубів може знизити ймовірність нового виникнення карієсу та допомогти у боротьбі з існуючим карієсом;

6) вживання жувальної гумки з ксилітолом може запобігти інфекції вух: справа в тому, що процес жування та ковтання допомагає виведенню вушної сірки та очищенню середнього вуха (розташованого між барабанною перетинкою та равликом вуха);

7) використання спрею для носа з ксилітолом може значно знизити ймовірність синусних інфекцій, алергій та астми.

Крім того, ксилітол збільшує активність білих кров'яних тілець, що беруть участь у боротьбі з бактеріями, і тим самим допомагає у зміцненні імунітету, захищає від хронічних дегенеративних захворювань та допомагає у боротьбі зі старінням. Доведено ефективність ксилітолу при пригніченні Candida albicans, небезпечного збудника грибкового кандидозу та інших шкідливих бактерій, включаючи H. Pylori, яка є збудником періодонтиту  та  призводить до поганого запаху з рота, виразок та раку шлунка.

Застосування ксилітолу замість цукру та/або їжі з очищеними вуглеводами знижує ризик синдрому напівкістозу яєчників (захворювання, яке стримує або зупиняє овуляцію), кісти яєчників, фіброзної пухлини, ендометріозу, передменструального синдрому та, можливо, раку грудей.

Правильне застосування ксилітолу.

Щоб запобігти утворенню порожнин карієсу в зубах, вам слід приймати 6-8 г ксилітолу протягом дня. Таблетки можна жувати або ковтати. Щоб запобігти захворюванням вух, горла та носа, такі як синусит та інфекції середнього вуха, рекомендується близько 10 г на день.

Якщо приймати ксилітол лише час від часу або раз на день, він не буде ефективний, незалежно від кількості. Приймайте ксилітол щонайменше тричі на день, а краще п'ять, після їжі та закусок, почекавши п'ять хвилин. Між їжею вибирайте продукти, підсолоджені ксилітолом,  щоб продовжувати обробку зубів ксилітолом. Ефект ксилітолу триває довго, а можливо, і постійно.

Побічні ефекти ксилітолу

Вперше використаний у їжу в 60-х роках, ксилітол отримав схвалення як харчову добавку від різних організацій, включаючи Адміністрацію США з контролю над харчовими продуктами та ліками, Об'єднаний експертний комітет з харчових добавок Всесвітньої організації охорони здоров'я при ООН та Науковий комітет з питань харчових продуктів Європейського Союзу. Ксилитол включають до програми запобігання виникненню порожнин, і дієтологи рекомендують його як здорову альтернативу цукру і дієтичну добавку. 

Свідчень токсичності ксилітолу для людей не виявлено. Побічні ефекти рідкісні. Прийом ксилітолу в об'ємах, що перевищують 6-8 г, необхідних для догляду за порожниною рота, може викликати дискомфортні відчуття в шлунку; прийом понад 40 г ксилітолу в день як підсолоджувач може викликати у деяких людей спочатку напади діареї, але при продовженні прийому вона зазвичай проходить.

Діабетикам рекомендується приймати не більше 70 г ксилітолу на добу, рівномірно розподіляючи цю дозу протягом дня.

РозгорнутиЗгорнути
Смачно до кави
0
Білки: 0.0 Вуглеводи: 97.7 Добова норма: Не більше 50 грам Жири: 0.0 кКал: 367
40.00 грн.